Po dlouhé tmavé zimě vybíhá každý nadšeně ven, ať už za pohybem, nebo s foťákem na lov krásně zbarvených krajinek. Jasně sytá zelená tráva, kvetoucí stromy. Těchto okamžiků intenzivně využívají nejen profesionální fotografové, ale i rodiče se svými ratolestmi.
Jak vytěžit z tohoto krásného fotogenického období co nejvíce? Tady je několik dobrých rad, které by vám neměly uniknout.
1. Světlo
Nevyrážejte na focení v pravé poledne. Základ je přirozené rozptýlené světlo. Přestože slunce není tak silné jako v létě, na tvrdé stíny a kontury je silné dostatečně. Daleko příjemnější fotografie vzniknou za jemnějšího osvětlení ráno nebo večer. Ideální světlo je hodinu po svítání a dvě hodiny před západem slunce. :-) A když už řešíme světelné podmínky… Vyzkoušejte počasí s mraky na obloze. Nejen že můžete využít zajímavých, měnících se světelných podmínek, ale mraky dodají fotografii dynamičtější ráz.
2. Úhel záběru
Když fotíte děti, snižte se na jejich úroveň. Fotografujte je z úrovně jejich očí. Klekněte si na kolena, lehněte si na zem. Fotografie tak daleko lépe propojí diváka, který se dívá na fotografie, s dítětem na fotce, a fotografie tak získají atraktivnější perspektivu. Jako bonus začne brát dítě toto přátelské gesto jako hru, a vznikají tak daleko autentičtější fotografie.
Jiná možnost je fotit dítě z nadhledu. Vznikají tak velice působivé fotografie dětí, například na rozkvetlé louce, v sytě zeleném obilí. Při fotografování z nadhledu máme jednodušší kontrolu nad pozadím. Nevýhodou ale může být lehká deformace proporcí. Nemusí to vadit, ale je třeba s tím počítat.
3. Kompozice
Kromě dobrého světla a správného záběru je dalším důležitým bodem kontrola kompozice a pozadí. Pokuste se u focení eliminovat nežádoucí rušivé pozadí. Zkontrolujte si například, jestli neroste dítěti sloup z hlavy a podobně. Velice často se stává, že se člověk soustředí na svůj objekt a nevšimne si nežádoucích předmětů v pozadí.
4. Detaily
Ostřete na oči. Všímejte si detailů. 
Sledujte mimiků dětí a snažte se zachytit jejich výraz. :-)
Back to Top